علائم فیشر یا شقاق :
 درد و یا سوزش و گاهی مختصری خونریزی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد و یا سوزش ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد. معمولا بیماران از آن به عنوان دفع مدفوع دردناک و ترسناک یاد میکنند و سعی میکنند بسیار کم غذا بخورند تا کمتر به توالت بروند.

درمان های خانگی و درمان با انواع کرم ها (که صرفاً اثر تسکینی دارند) ، در فیشر های مزمن بی تاثیر یا صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این مسئله خود باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.

 درمان با بوتاکس که بطور کاملاً سرپائی انجام می گیرد، باعث رفع اسپاسم (اسپاسم اسفنکتر داخلی یا بعبارت دیگر ، تنگ شدن و انقباض شدید عضله و کانال مقعدی ، اصلی ترین عامل بهبود نیافتن فیشر یا همان شقاق میباشد زیرا این انقباض مقعدی باعث قطع خونرسانی به محل زخم شقاق میشود) و بهبود خونرسانی و ترمیم سریعتر زخم فیشر خواهد شد . این روش بطور سرپایی انجام شده وهیچ گونه بستری واستراحتی نیاز نداشته و فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود بر گردد.
روش درمان با بوتاکس برای شقاق در تمامی کتب مرجع پزشکی از جمله کتاب شوارتز و کتاب کورمن که مرجع اصلی پزشکان متخصص میباشد دقیقاً و به تفضیل توضیح داده شده است.
معمولا بیماران از آن به عنوان دفع مدفوع دردناک و ترسناک یاد میکنند و سعی می کنند بسیار کم غذا بخورند تا کمتر به توالت بروند!

برای اطلاعات تکمیلی کلیک کنید.​​​
علائم فیشر یا شقاق image